Koliko nam lahko spremeni življenje 1 ura?
Joga uči samozavedanja. Morda se nam to zdi prav malo bistveno ali celo banalno, ker ljudje večinoma verjamemo, da ves čas dobro vemo, kaj počnemo. Pogosto tudi mislimo, da vse, kar počnemo, počnemo pravilno, pošteno in iskreno. Pa je tako tudi v resnici?
Joga ima za nas že v svojem izhodišču dve zapovedi (jami). To sta v teoriji dve osupljivo preprosti navodili, a neverjetno zahtevni v praksi.
Prva je ahimsa, druga je satya. Ahimsa nam zapoveduje, da ne smemo živeti, misliti in delovati škodljivo, satya narekuje, naj vedno sledimo samo resnici. Iskanje resnice neizogibno implicira samozavedanje – ves čas se moramo zavedati, se spraševati, kaj res počnemo in ali s svojim početjem in navadami res ne povzročamo nobene škode, niti sebi niti drugim. Prav na tej točki praksa ahimse in satye postane skrajno zahtevna.
Vendar več samozavedanja pomeni več napredka in spodbudno je vedeti, da tudi z zelo majhnimi koraki pridemo zelo daleč. Če si vsak teden namenimo eno uro časa, v kateri bomo poskrbeli zase (s telesno aktivnostjo, sproščanjem, druženjem, s čimer koli), to pomeni, da bomo tej aktivnosti namenili 52 ur na leto, torej malo več kot dva cela dneva.
Če se to ne sliši prav veliko, se verjetno lahko vseeno strinjamo, da je 52 ur bistveno več kot 0 ur, kajneda? V desetih letih je to že 520 ur, v dvajsetih 1040 in tako naprej po matematičnih pravilih … Ko se naše življenje nabere v nekaj desetletij, se nabere tudi vsota vseh posameznih ur, ki smo jih porabili za to ali ono … Če upoštevamo priljubljeno teorijo, da človek potrebuje 10.000 ur prakse, da postane strokovnjak na določenem področju, je jasno, da se splača razmisliti, kako dnevno razporejamo svoje aktivnosti in kam jih usmerjamo.
Zavedaj se: pomembne so vse tvoje majhne dnevne rutine, saj se seštevajo v zelo velike številke – v tvoje življenje.
Sprašuj se: je večji del moje dnevne rutine res takšen, da mi ne škoduje? Se res zavedam sebe in svojih dejanj, navad, misli …? Ali se samo dobro zavajam?
Ne pozabi: resnica je odrešilna, četudi pogosto ni prijetna ali lahka. Vedno osvobaja, prinese nam napredek in življenjsko radost.
Namaskar
Natalie