
#hormonskiSMARTFOOD
Hormonski smartfood ni samo izbira hrane, ki nas opolnomoči, ker podpre delovanje žlez in zdravje. Hrana je zgoščena oblika energije – kakor jo sprejmemo, jo bomo tudi uporabili.
Hrana ni le v kalorijah – je sporočilo telesu.
Ko zaužijemo hrano, se naše celice odzovejo na njeno energijo. Če jemo kvalitetno hrano v sproščenem stanju, telo dobi signal, da je vse v redu. Če jemo v naglici, telo zazna stres in lahko hrano slabše prebavi.
Kaj pa odlfashioned varianta molitve pred obrokom?
Skleneš roke, skloniš glavo, tiho zmoliš, se pokrižaš, preden začneš jesti. Stavim, da se ti je prižgal prizor iz kakšnega starega dolgočasnega filma, ko družina sedi za mizo, strogi pater familias začne moliti in šele ko reče amen, vsi začnejo jesti. Danes niti doma, kaj šele v restavracijah, to ni prav klasičen prizor. Niti v tistih, ki furajo wellness menije in v katerih osveščeni jedci hrani pripisujejo velik pomen. Vendar pomen molitve ostaja: prisotnost in hvaležnost za obrok, ki ga imamo pred sabo. Znanstveno je dokazano, da način, kako jemo, močno vpliva na prebavo in absorpcijo hranil. Stres in hitenje zavirata prebavo, saj telo v stresnem stanju proizvaja kortizol, ki zavira prebavne encime. Če jemo umirjeno in s hvaležnostjo, pomagamo telesu učinkovito izkoristiti hranila.
Zato predlagam novo molitev pred (vsakim!) obrokom: 10 počasnih nasmeškov!
Iz treh razlogov:
- Nasmeh poveča verjetnost, da se aktivira vagusni živec, ki povezuje možgane s prebavili in sproži sproščanje prebavnih encimov. Nasmeh dobesedno “odklene” telo iz stresnega stanja in omogoči, da hrana postane vir moči, ne napetosti.
- Neposredno pod zenicami po obrazu navzdol teče meridian želodca in na vsaki strani zraven ustnega kota je akupresurna točka ST4, ki jo stimuliramo z nasmeškom, ko ustnice potegnemo navzgor. Torej z nasmehom pomagamo svojemu želodcu.
- Ljudje smo lepši, prijetnejši, nekako bolj fini, če se smehljamo.
Kako se hrana in čustva prepletajo?
Hormoni in prehrana so globoko povezani. Če jemo v stanju napetosti, telo hrano zazna kot breme, ne kot hranilo. Če pa se hrani približamo s hvaležnostjo in umirjenostjo, telo lažje proizvaja serotoninčke, dopaminčke, oksitocinčke – hormone dobrega počutja.
Hrana ni le v kalorijah – je sporočilo telesu!
Ko zaužijemo hrano, se naše celice odzovejo na njeno energijo. Če jemo kvalitetno hrano v sproščenem stanju, telo dobi signal, da je vse v redu. Če jemo v naglici, telo zazna stres in lahko hrano slabše prebavi.
Zato ne pozabi na svojo novo hormonsko molitev: 10 nasmeškov pred vsakim obrokom.
Hrana je praznovanje življenja, ne le nuja. Nasmehni se, preden jo poješ.
#hormonskiSMARTFOOD
(iz knjige receptov za dame, mame, gospe & gospodične, ki vemo, da je hrana pomembna, ampak pripravi in kuhanju nočemo posvetiti preveč časa, zato obožujemo zdrav fastfood)